اسپیسر چیست؟
صفحه اصلی جستجو تماس با ما ثبت کالا

اسپیسر چیست؟

[ مشاهده نسخه اصلي ]

  اسپیسر به معنی فاصله دهنده بوده و طبق تعریف موسسه استاندارد بریتانیا به قطعاتی گفته می شود که مابین آرماتورهای بتن و بدنه قالب قرار گرفته تا پوشش مورد نظر بتن را ایجاد نمایند.


برای تولید اسپیسر مواد مختلف به کار گرفته می شود، این محصولات به صورت های بتنی، فلزی و پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد .

اسپیسر بتنی

از ضعفهای متداول و قابل پیشگیری در سازه های بتن مسلح ، تاثیر عوامل و عناصر مخرب اطراف می باشد . اکسیژن ، رطوبت ، کلر ، سولفاتها و سایر عوامل خورنده محیط می توانند با نفوذ به درون بتن و تماس با میلگردها باعث سرعت بخشیدن به خوردگی میلگردها شده و از عمر مفید سازه بکاهند . این در حالی است که پوشش بتنی روی میلگرد می تواند به عنوان مهمترین عامل جلوگیری از خوردگی محسوب شود . زمانیکه میلگرد در سطح بتن نمایان می شود اثر شیمیایی رطوبت و عوامل خورنده سرعت قابل توجهی پیدا می کند . بر اساس نتایج مطالعات ، به ازای هر دو میلیمتر کاهش در ضخامت بتن روی میلگرد ، پنج سال عمر سازه کاهش و از دوام ، عمر و پایایی ساختمان کاسته می شود .

اسپیسرها (فاصله نگهدارها) مهمترین ابزارها برای تامین حداقل پوشش بتنی الزامی روی میلگردها هستند . یک فضا ساز باید با شبکه های میلگرد هم خوانی داشته باشد و میلگردها را در طول عملیات بتن ریزی سازه مسلح در محل خود ثابت نگهدارد .

تا چند سال گذشته برای این منظور از تکه های سنگ ، کاشی ، موزاییک و سایر قطعات مشابه استفاده می شد . این موضوع علاوه بر کاستن دقت انجام کار ، باعث هدر رفتن زمان ، هزینه و نیروی انسانی می شد . امروزه عمدتا از اسپیسرهای پلاستیکی برای این منظور استفاده می شود .این قطعات در ابعاد ، اشکال و مقاومتهای مختلف تولید می شوند و با توجه به نوع سازه و نیاز پیمانکار برای ایجاد فاصله دقیق بین میلگرد و قالب به کار می روند.

استفاده از اسپیسر بتنی در سازه های بتن مسلح به این علت صورت می گیرد تا از حفظ پوشش بتن مناسب در نقاط مختلف بتن مسلح قبل و در طول بتن ریزی اطمینان حاصل شود.

 اسپیسر بتن بدون سیم »

 این اسپیسر برای نگهداشتن میلگردهای تقویتی افقی استفاده میشود

 اسپیسر بتن با سیم فولادی »

این اسپیسر با گیره های فولادی با امکان نصب سریع و راحت در میلگرده های تقویتی عمودی پوشش بتن مناسب را تامین می کند

 اسپیسر بتن با شیار وسط »

این اسپیسر با گیره های فولادی 2 میلی متری و شیار وسط پوشش لازم را در میلگردهای نازک تقویتی فرتهم می کند

 اسپیسر بتن با گیره پلاستیکی »

این اسپیسر با گیره های پلاستیکی بطور کاملا دقیق به میلگردهای تقویتی متصل شده و پوشش بتن مناسب را فراهم می کند

  اسپیسر بتنی مثلثی »

این اسپیسر برای مش های تقویتی افقی استفاده می شود و پوشش بتنی یکنواختی را در هر موقعیتی به بتن می دهد

 اسپیسر بتنی با گیره قلاب دار »

این فاصله نگهدار برای مش های عمودی استفاده میشود که به راحتی قابل نصب است

 اسپیسر بتنی مثلثی مقعر » 

این اسپیسر در تمام جهات ثبات لازم را تامین می کند و با دو گیره به میلگرد ها متصل می شوداسپیسر بتن ریلی »

این اسپیسر برای شبکه های مش با ظرفیت باربری سنگین استفاده میشود

از ویژگیهای این جداکننده پیوستگی عالی آن با بتن و محافظت از قالب و کارآمدی مطمئن و سریع می باشداسپیسر بتنی دایره ای :

این فاصله نگهدار برای شبکه تقویتی غلتان استفاده می شود و دو شبکه را در بازه زمانی کم بهم متصل می کند

 اسپیسر بتن با مقاومت در برابر حملات اسیدی »

مواد خاص استفاده شده در این قطعات آنها را  در برابر اسید مقاوم ساخته است و شبکه های تقویتی را در برابر حملات اسیدی با ثبات تر ساخته و نسبت به اسپیسر های معمولی مدت زمان کاری سازه را افزایش می دهد. این اسپیسرها در سازه های خاص مانند برج های خنک کننده و نیرو گاه ها استفاده می شود.

مزایای اسپیسرهای پلاستیکی 

ارزان بودن 
سهولت در کاربرد 
عدم ایجاد مانع در فرایند بتن ریزی 
ممانعت از نفوذ عوامل خوردگی به آرماتور 
تولید و شکل دهی آسان 
حمل و نقل بسیار راحت 

طبقه بندی اسپیسرهای پلاستیکی

از نظر میزان تحمل بار اسپیسرها بصورت زیر طبقه بندی می شوند:

اسپیسرهای سبک 

این نوع اسپیسرها برای آرماتورهای با قطر کمتر از برای ایجاد پوشش در اعضاء عمودی و یا در آرماتوربندی افقی در مقاطع کوچک مناسب است .

اسپیسرهای متوسط 
برای پوشش بتن جهت میلگردها با قطرمتوسط از این نوع اسپیسر استفاده می شود .

اسپیسرهای سنگین
از این نوع اسپیسر برای پوشش میلگردها با قطر بالاتر از استفاده می شود .

طبقه بندی بر اساس شکل و نوع استفاده

اسپیسرهای عمودی یا صندلی
اسپیسرهای عمودی به صورت تکیه گاه در زیر میلگردهای آرماتور قرار می گیرند ، از این نوع اسپیسر در دیواره نیز می توان استفاده کردو متناسب با بار قابل تحمل قطر میلگرد و پوشش بتن مورد نیاز قابل انتخاب می باشند و به دو دسته گیره دار و بدون گیره تقسیم بندی می شوند.
اسپیسرهای گیره دار در فرایند بتن ریزی ثابت بوده و نمی چرخند همچنین نصب آنها راحت و آسان است لذا در مواقعی که ثابت بودن و پایداری اسپیسر مد نظر است این نوع اسپیسر توصیه می شود، وجود گیره بر روی این نوع اسپیسرها باعث می شود تا سایز میلگردهای مورد استفاده در محدوده معین و خاصی محدود شوند.
اسپیسرهای بدون گیره محدودیتی برای سایز میلگرد بوجود نمی آورند ولی در هنگام نصب چرخش و جابجایی وجود دارد و در صورت نیاز به پایداری باید بوسیله قلاب های سیمی از چرخش و حرکت آنها جلوگیری کرد.طراحی اسپیسرها به طریقی است که حداقل تماس با سطح قالب را داشته و به جهت جنس پلاستیکی آنها از نفوذ عوامل خورنده جلوگیری می کند.

اسپیسرهای گرد یا چرخشی
این نوع اسپیسر به شکل هندسی مدور و خاص خود طوری طراحی شده است که دارای حالت ارتجاعی بسیار بالایی می باشد و جهت بتن ریزی های عمودی و بتن ریزی در دیواره ها ، دیواره ستون ها ، دیواره فونداسیون ، قفسه شمع و محل های مشابه به کار می رود .تیم تحقیقاتی ساخت بازار 


 SAKHT BAZAR