سیمان پرتلند پوزولانی
صفحه اصلی جستجو تماس با ما ثبت کالا

سیمان پرتلند پوزولانی

[ مشاهده نسخه اصلي ]

سیمان پرتلند پوزولانی ، ترکیبی است از حداقل 5 و حداکثر 15 درصد پوزولان طبیعی و 85 درصد کلینکر یا سیمان پرتلند که در مجاورت آب به صورت خمیر چسبنده‏ ای در آمده و در کارهای ساختمانی مصرف می‏ شود .


مواد پوزولانی موادی طبیعی یا مصنوعی هستند که از خاکستر آتشفشانی غیربلورین (پوزولان اصلی) ، پودرسنگ ، سنگهای رسی و چرتهای اوپالینی ، خاک دیاتومه ای کلسینه شده ، خاک رس پخته شده ، خاکستر بادی ودوده سیلیسی و غیره  بدست می آیند . 

پوزولان حاوی سیلیس فعال یا آلومیناتی است که به تنهایی خاصیت چسبندگی ندارد ، ولی بصورت پودر شده و همراه با رطوبت و در دمای معمولی با هیدروکسید کلسیم واکنش شیمیائی برقرار کرده و ترکیباتی را بوجود می آورد که چسبنده هستند .

روند افزایش مقاومت این نوع سیمان به درجه فعال بودن پوزولان و نسبت سیمان پرتلند در مخلوط بستگی دارد . در سیمان پرتلند پوزولانی فرایند هیدراسیون به کندی انجام می شود  و حرارت هیدراسیون کمتری تولید می شود ، لذا این سیمان برای بتن ریزیهای حجیم مناسب است .  مقاومت اولیه بتن حاوی سیمان پوزولانی ، کمتر از مقاومت بتن حاوی سیمان خالص است  و نیاز به یک عمل آوری و کیورینگ  نسبتا" طولانی دارد ، ولی مقاومت نهائی آن تقریبا با مقاومت سیمان پرتلند خالص یکسان و چه بسا قدری بیشتر است.

چگالی سیمان پرتلند حدود 15/3 است و چگالی سیمانهای پرتلند پوزولانی حدود 9/2 می باشد . چگالی سیمان ، که با روش ASTM . C188 تعیین می شود ، بیانگر کیفیت سیمان نیست و معمولا در محاسبات مربوط به تعیین نسبت اجزای مخلوط بتن بکار می آیند . 
سیمان پرتلند پوزولانی معمولی در حال حاضر با کیفیتی مطلوب و خواص مناسب به صورت انبوه در کارخانجات سیمان کشور تولید می گردد . این نوع سیمان حاوی حداکثر 15% پوزولان طبیعی بوده و از خواص ویژه و کاربردی متنوعی برخوردار می باشد . 

مشخصات و خواص سیمان پرتلند پوزولانی 
- دوام و پایایی بتن ساخته شده با سیمان پوزولانی در برابر محیط های خورنده و آبهای شور نسبت به سیمان های معمولی بیشتر است . 
- با گذشت زمان ، وجود پوزولان باعث جذب Ca(OH)2 آزاد شده از فازهای سیمان شده و از ازدیاد پوکی و تخلخل تدریجی بتن جلوگیری می کند  .
-  در مواردی که شن و ماسه مصرفی مستعد واکنش خطرناک قلیایی ـ سیلیکاتی باشند ، تاحد زیادی از انجام این واکنش خطرناک بین سنگدانه ها و قلیایی های سیمان جلوگیری می کند .
- این نوع سیمان ، ضد سولفات اصلاح شده می باشند .
- بتن تهیه شده از این نوع سیمان آب بیشتری در خود نگهداشته و آب انداختگی کمتری از خود نشان می دهد .
- مصرف این سیمان در هوای گرم و مرطوب ، مناسب می باشد . 
-  به خاطر حرارت هیدراتاسیون پایین و ماهیت پوزولان ، این نوع سیمان دیرگیر است و باید مدت بیشتری بعد از بتن ریزی از آن نگهداری شود تا نتیجه مطلوب بدست آید  .
- در زمان بتن ریزی در دمای کمتر از شش درجه سانتیگراد ، باید از مواد افزودنی مناسب استفاده شود . 
 سیمان پرتلند پوزولانی ویژه دارای 15 تا 40 درصد مواد پوزولانی است . کاربرد این مقدار پوزولان خواص بسیار مطلوبی به این سیمان می دهد که کاربردهای خاصی را برای آن ایجاد می نماید  . این سیمان به سبب خواص برتر ذیل دارای کاربردهای گسترده ای می باشد :
- دوام و پایداری بتن حاصل از این نوع سیمان در محیط هایی با خورندگی زیاد حاوی غلظت بالای کلر و سولفات بسیار مطلوب می باشد . 
-  به سبب کم بودن حرارت هیدراتاسیون اولیه ، دارای کاربرد گسترده ای در بتن ریزیهای حجیم می باشد .
ـ Ca(OH)2 موجود در این نوع بتن سبب جذب نسبتاً کامل حاصل ازهیدراتاسیون و حذف تقریبا کامل تخلخل بتن می گردد. 
ـ  قابلیت مصرف بسیار گسترده در مواردی دارد که شن و ماسه مستعد ایجاد واکنش سیلیکاتی ـ قلیائی هستند و انجام این واکنشها را به شدت محدود می کند. 
-  این نوع سیمان مصرف زیادی در محیط های بسیار گرم و مرطوب دارد زیرا نیازی به خنک سازی و کاهش درجه حرارت بتن و صرف هزینه زیاد در این مورد برای بتنهای ساخته شده از این سیمان وجود ندارد .
 ـ با توجه به ماهیت پوزولان و حرارت هیدراتاسیون کم در مورد کاربرد این سیمانها در هوای سرد و مصارف معمولی باید زمان بیشتری را برای نگهداری بتن صرف نمود . 

مورد مصرف :

این سیمان دارای حرارت هیدراتاسیون پایین بوده و در برابر املاح شیمیایی مقاوم است.


این محصول به منظور استفاده در بتن ریزی های حجیم ( سدها ، فونداسیون ها و پل ها و .... ) و مناطقی که احتمال وقوع واکنش های سیلیکاتی ، قلیایی وجود دارد ،تولید گردیده است.

تاریخچه استفاده از چند پوزولان مصنوعی در سیمان پرتلند :

كاربرد دوده سیلیس به سال  1950  در نروژ بر می گردد كه در تونل ها استفاده می شد و سپس اولین استاندارد استفاده از این ماده در بتن در نروژ نوشته شد و سپس در كشورهای دیگر مانند سوئد ، دانمارك ، كانادا و…. مورد استفاده و تحقیق قرار گرفت . دوده سیلیس یك پورد بسیار نرم است كه فرایند صنایع فلزی سیلیسیم می باشد . خاكستر پوسته برنج نیز یك پوزولان نرم و مشهور است كه می تواند در تولید سیلیس جایگزین میكروسیلیس شود . این ماده در كشورهایی مانند مالزی ، هند ، ژاپن ، آمریكا مورد آزمایش و تحقیق قرار گرفت . در ایران نیز در مركز تحقیقات ساختمان ومسكن ، دانشگاه علم وصنعت ایران و دانشگاه امیركبیر تحقیقاتی در این زمینه انجام شده و نتایج قابل قبولی بدست آمده كه می توان به عنوان پوزولان مرغوب در تولید میكروسیلیس از این ماده استفاده كرد . كاربرد رس كلسینه شده در گذشته های دور هم رایج بوده است و در حدود  3600  سال پیش از ظروف شكسته ی پخته شده و آهك ، ماده پوزولایی و مواد چسبنده درست می كردند كه توسط رومی ها و یونانی ها استفاده می كنند كه رنگ سرخ دارند و نمای ساختمان را سرخ می كنند . امروزه در كشورهایی مثل دانمارك ، برزیل ، فرانسه ،انگلستان ، آمریكا و كشورهای پیشرفته از آهك و رس كلسینه شده در سدسازی استفاده می شود كه مقاومت بسیار خوبی دارد .


انواع سیمان های پوزولانی :

1-سیمان پوزولانی نوع S .

این سیمان متشكل از ذرات آسیاب شده و ریز شده سرباره كوره های آهن گذاری و كلینكر سیمان و مقدار لازم سنگ گچ كه همراه با یكدیگر آسیاب می شوند وافزودن مقدار كمی ماده هوازا به آن است .  بیش از  70  درصد وزنی این سیمان را سرباره تشكیل می دهد . از نمونه های آن نو ع        entrainment Air ,   A  یا در برگیرنده هوا می باشد .


خواص ملات ساخته شده از این نوع سیمان و ماسه به نسبت  16  در مقایسه با ملات سیمان –آهك ماسه به نسبت  6؛  1  :1  بسیار بهتر است ازآنجا كه مقاومت فشاری ملات های ساخته شده با این نوع سیمان بالاتر است بنابراین میتوان آن را برای ساخت دیوارهای آجری كه به بار طراحی شده بیشتری نیاز دارند ، توصیه كرد . قابلیت آب نگهداری ملات این سیمان چندین بار بیشتر از ملات ماسه سیمان است ، ترك خوردگی در آن كمتر بوده و خاصیت آبندی بیشتری دارد این سیمان در برابر حمله سولفات ها مقاوم است بنابراین استفاده از آن از شوره زدگی در آجركاری جلوگیری می كند . سیمان پرتلند پوزولانی با بیش از  50  درصد پوزولان سرباره كوره آهنگزاری در مقابله با سولفات قوی به همراه یون كلر ، مقابله با واكنش قلیایی سنگدانه ها و ساخت بتن متراكم با نفوذ پذیری كم بكار می رود .

2  .      سیمان پوزولانی نوع (SMI) :

این سیمان مخلوطی از سیمان پرتلند و سرباره كوره بلند است . سرباره كمتر از  25  درصد وزنی این سیمان را تشكیل می دهد .

در انواع مختلف Air   enterainment A  یا دربرگیرنده هوا  ، MS  resistace    Moderate    Suifate  یا مقاوم در برابر سولفات Moderate    hear   OF      hydration       MH  یا گرمای مناسب هیدراسیون عرضه  می شود . از این سیمان در كارهای حجیم مانند سدهای وزنی ، كارهایی كه در معرض حمله ضعیف سولفات ها قرار دارند و بتن ریزی و اندودكاری در هوای گرم استفاده می شود .

3  .  سیمان پوزولانی نوع IS :

این سیمان مخلوطی از سیمان پرتلند و سرباره كوره بلند است .حدود  25  تا  70  درصد وزنی آن پوزولان می باشد .

در انواع مختلف Air   enterainment   A  یا دربرگیرنده هوا ، resistance   Mmoderate   Sulfat   MS  یا مقاوم در برابر سولفات و Modernate   hear   of   hydration    MH  یا گرمای مناسب هیدراسیون عرضه می شود .


4  . سیمان پوزولانی نوع IP  یا P  :

این سیمان مخلوطی از سیمان پوزولان های گوناگون و پرتلند است و اغلب مخلوطی با پوزولان بكار رفته در نوع IS  می باشد  . 15  تا  40  درصد وزنی این سیمان از پوزولان های یاد شده تشكیل شده است . نوع IP  در انواع Air    entrainment     A  یا دربرگیرنده هوا ، Moderate    Sulfate     MS  resistance  یا مقاوم در برابر سولفات Modernate     hear    of   hidration    MH  یا گرمای مناسب هیدراسیون عرضه می شود .نوع P  در انواع مختلف Low   Hear     of    hydration     LH  یا دمای هیدراسیون پایین entrainment     AIR    A  یا در برگیرنده هوا Moderate    Sulfate   resistance    MS  یا مقاوم در برابر سولفات عرضه می شود . از این سیمان نیز در كارهای حجیم مانند سدهای وزنی ، و بتن ریزی و اندود كاری در هوای گرم استفاده میشود ضمنا از این سیمان برای مقابله با سولفات های قوی استفاده می شود .

5  . سیمان پوزولانی نوع (IPM) :

مخلوطی از سیمان پرتلند و چند پوزولان است .پوزولان ها كمتر از  15  درصد وزنی این سیمان را تشكیل می دهد .در انواع مختلف Air    enterainment     A  یا دربرگیرنده هوا . resistance   Moderate   Sulfat   MS  یا مقاوم در برابر سولفات و Moderate    hear    of    hydration    MH  یا گرمای مناسب هیدراسیون عرضه می شود .ضمناً موارد دیگری نیز وجود دارد .

سیمان یا پوزولان خاكستر بادی :


فرآیند تولید كلینكر این نوع سیمان كه دارای مقاومت بالایی نیز هست . در دمای  1350درجه سانتیگراد انجام می شود ، و در حالی كه كلینر سیمان پرتلند معمولی در دمای  1450  درجه سانتی گراد تولید می شود . این سیمان را می توان در كارخانه با آسیاب كردن توام سیمان پرتلند و خاكستر بادی و افزودن مقدار لازم سنگ گچ به هنگام آسیاب كردن ، یا با آمیختن خاكستر بادی یا سیمان پرتلند معمولی تولید كرد .مخلوط های بتنی ساختمان كه  20  درصد وزن سیمان آنها با خاكستر بادی جایگزین شده است ، می توانند برای مقاومت فشاری ، خمشی و ضریب ارتجاعی برابر بتن های ساخته شده با سیمان پرتلند در  28  روز طراحی شوند .


خواص پوزولان ها :

معایب تولید سیمان پرتلند معمولی :

برای تولید هر تن سیمان  25/1  تن دی اكسید كربن تولید می شود كه یك گاز گلخانه ای مضر است . در ضمن برای ساختن سیمان پرتلند به انرژی گرمایی بسیار بسیار زیادی احتیاج داریم (گفته می شود كه این انرژی بیش از انرژی مورد نیاز در هر صنعت دیگری است ) برای تولید هر تن سیمان پرتلند حدود  6  میلیون BTU  ( واحد گرمایی بریتانیایی معادل با شش میلیون و سیصد هزار كیلو ژول ) گرما نیازمندیم . پس می توان با استفاده كردن از پوزولان هم باعث صرفه جویی در سوخت و انرژی لازم برای تولید سیمان شده و هم تولید ارزان تر سیمان ، زیرا پوزولان انرژی اقتصادی كمی دارند .دادن ارزش اقتصادی به آن ها ؛ زیرا پوزولان ها مواد زائد و تولیدات فرعی كارخانه ها می باشند . با استفاده از آن ها می توان مواد زائد و تولیدات فرعی كارخانه ها و آلاینده های محیط زیست را به مصرف رساند و نیز استفاده از آنها در كاهش انتشار گازهای گلخانه ای مانند (CO2  ) نیز موثر است .


خواصی كه سیمان های پوزولانی به بتن می دهند :


باعث تاخیر در زمان گیرش بتن می شوند . به همین دلیل در سدها بیشتر از آنها استفاده می شود ، با استفاده از این مواد می توان ترك های حرارتی را كنترل كرد .كاهش نفوذپذیری ، بهبود خواص فیزیكی و شیمیایی ، افزایش عمر مفید سازه ها از دیگر خواص سیمان های پوزولانی است .لازم به ذكر است كه اكثر این بتن را تا حدودی كاهش می دهند كه با بكار بردن افزودنی هایی مثل روان كننده ها یا فوق روان كننده ها می توان از كاهش كارایی آن جلوگیری كرد .
تیم تحقیقاتی ساخت بازار SAKHT BAZAR