چیلر و انواع آن
صفحه اصلی جستجو تماس با ما ثبت کالا

چیلر و انواع آن

[ مشاهده نسخه اصلي ]

چیلر به دستگاهی گفته می شود که حرارت را از مایع (معمولاً آب) بر اساس سیکل تبرید (تراکمی یا جذبی) دفع می‌کند که این مایع می‌تواند برای خنک کاری هوا و یا دستگاه‌ها استفاده شود که معمولاً به صورت سیکل و درون یک مبدل حرارتی (فن کوئل و هواساز) جریان دارد.

 


به عنوان یک محصول جانبی مهم، حرارتی که از مایع جذب شده یا باید به محیط خارج دفع شود یا برای کارایی‌های بالاتر برای مقاصد گرمایی استفاده شود.انواع چیلرها:

 

چیلرهای تراکمی: با استفاده از انرژی الکتریکی باعث ایجاد برودت و سرما می‌شوند.

 

چیلرهای جذبی: با استفاده از انرژی حرارتی باعث ایجاد برودت و سرما می‌شوند.

 

تقسیم بندی بر اساس عملکرد کندانسور

تقسیم بندی بر اساس عملکرد کندانسور

 

 

1- چیلر تراکمی آبی یا آب خنک: در این نوع چیلرها فرآیند خنک شدن مبرد و تبدیل آن به فاز مایع توسط چرخه دیگری که عامل خنک کننده آن آب می باشد صورت می پذیرد.

2- چیلر تراکمی هوایی یا هوا خنک: در این نوع چیلرها فرآیند خنک شدن مبرد و تبدیل آن به فاز مایع توسط هوا که به وسیله ی فن ها دمیده می شود انجام می یابد.

 

 

 

راندمان چیلرهای تراکمی آبی همواره بیشتر از چیلرهای تراکمی هوایی می‌باشد، اما امتیاز چیلرهای هوایی بی نیازیشان از آب و در نتیجه کاهش رسوبات و افزایش طول عمر کل سیستم تاسیسات می‌باشد. ضمنا در مواقع قطعی آب، چیلر هوایی به کار خود ادامه خواهد داد.

کندانسور های هوا خنک

 

کندانسورهای هوا خنک از گردش هوا برای خنک کردن گازهای داغ استفاده می کنند. در مدل های بزرگتر اغلب یک یا دو فن هوا را به داخل میراند یا از آن خارج می کند.

از مزایای کنداکسورهای هوا خنک می توان به نصب آسان، عدم یخ زدگی هوا و نیاز نداشتن به آب اشاره کرد.

از معایب این کنداکسورهای می توان به مشکل بودن در فراهم آوردن هوای تازه مورد نیاز اشاره کرد. همچنین تغییر درجه در حرارت هوا ممکن است باعث نوسان در فشار سیستم سود.

 

 

کندانسور های آب خنک

 

این کندانسورها با گردش آب در لوله ها خنک کاری را انجام می دهند. در اغلب کندانسورهای آب خنک، آب در لوله و بخار داغ در پوسته جریان دارد و تبادل حرارتی انجام می گیرد.

مزایای کنداکسورهای آب خنک این است که این کنداکسورها نسبت به کنداکسور هوا خنک به فشار کمتری نیاز دارند. و نیز کنترل بهتری روی فشار کندانس دارند. علاوه بر این آب انتقال حرارت بالایی دارد این کندانسورها در سایز کوچک تر ساخته می شود.

 

معایب این کنداکسورها این است که استفاده از آب در لوله ها منجر به خوردگی درون لوله می گردد و نیز در دمای کاری پایین، احتمال یخ زدن وجود دارد.

چیلر تراکمی

 

در چیلرهای تراکمی مبرد در فاز گازی ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد. سپس این گاز وارد کندانسور می شود و توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌گردد.

این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک‌کننده (اواپراتور) می‌شود که در فشار کمتری قرار دارد. این کاهش فشار باعث می شود مایع (مبرد) تبخیر شود و در نتیجه مایع سردکننده (مبرد) حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک‌کننده می گیرد، و این باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک‌کننده (سیکل ثانویه) در ارتباط اند می‌گردد.

 

در مرحله ی آخر گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می‌شود و این فرآیند بدین ترتیب بطور مکرر صورت می پذیرد.

نصب و راه اندازي چيلرهاي تراكمي

 

نكات مهم:

1- فونداسيون دستگاه بايد كاملا تراز باشد و بايد قابليت تحمل 150 درصد وزن كاركرد دستگاه را داشته باشد.

2- به صورت استاندارد براي كمپرسورهاي دستگاه، لرزه گير نصب مي شود.

پس از قرار دادن دستگاه در محل نهايي مي توان لوله كشي آب را متصل نمود. به منظور سهولت انجام تعميرات نصب شير دستي در تمامي مسيرها توصيه مي شود.

3- در مسير لوله كشي استفاده از لرزه گير فشارقوي لاستيكي يا لوپ جهت حذف ارتعاشات اجباري است.

4- نصب صافي در مسير آب ورودي اواپراتور و كندانسور الزامي است.

5- جهت جلوگيري از هواگرفتگي مي بايست از شيرهاي تخليه هوا در بالاترين نقطه مسير استفاده گردد.

 

 

 

 

6- كليه مسيرهاي آب سرمايشي (Chilled Water) بايد داراي عايق مناسب باشد.

خنک کن جذبی

 

 

 

چیلرهای جذبی یکی از تجهیزات تولید برودت در سیستمهای تهویه مطبوع ساختمانها بوده که مصرف برق خیلی پایین تری دارند اما نیازمند انرژی حرارتی زیادی (مانند آبگرم – آب داغ – بخار – شعله مستقیم) می باشند. خنك كن جذبى بر اساس فرآیندى شيميايى در محيط خلا موجب جذب گرما و توليد سرما می شود. در چيلرهاى جذبی ماده مبرد آب است كه تحت فشار بسيار پايين و در دمايى كم تبخير شده و گرماى تبخير را از سيال ئانويه (آب در گردش سيستم سرمايش) مى گيرد و بخارهاى حاصل از اين فرآيند توسط ماده جاذبى جذب می شود.

مقايسه چيلرهاي جذبي و تراکمي:

شباهت ها:

در اواپراتور از گرماي آب تهويه ساختمان براي تبخير يک مبرد فرار در فشار پايين استفاده مي گردد.

مبرد در يک سيکل همواره در گردش است: گاز مبرد فشار پايين از اواپراتور گرفته شده و گاز مبرد فشار بالا به کندانسور فرستاده مي شود تا تقطير گردد.

تفاوت ها:

چيلرهاي تراکمي انرژي مورد نياز خود را از انرژي الکتريکي تأمين مي کنند در حالي که انرژي ورودي به چيلرهاي جذبي از آب گرم يا بخار وارد شده به ژنراتور تأمين مي شود. (حرارتی)

چیلرهای جذبی: مصرف برق بسیار اندک – استهلاک کم – عمر نسبتا زیاد – کم سر و صدا و بدون لرزش

ژنراتور و جذب کننده در چيلرهاي جذبي جانشين کمپرسور در چيلرهاي تراکمي شده است.

مبرد در چيلرهاي تراکمي يکي از انواع کلروفلئوروکربن ها يا هالوکلروفلئوروکربن ها است در حالي که در چيلرهاي جذبي مبرد معمولاً آب يا آمونياک است. (و از يک جاذب استفاده مي شود)

چیلرهای جذبی برخلاف تراکمی از تنوع چندانی برخوردار نیستند و به غیر از موارد معدود با ظرفیت کم به صورت محلی، اغلب کاربرد مرکزی دارند.

 

ضریب کارایی آن ها نسبت به تراکمی کمتر و حجم آن ها با ظرفیت مشابه بیشتر است.

 SAKHT BAZAR